Yükleniyor...

HİZMETLERİMİZ

GEBELİK ÖNCESİ TAHLİLLER

Bebek sahibi olmaya karar veren bir anne adayının gebe kalmadan ortalama 3 ay önce uzman bir hekime danışarak ve muayene olarak bilinçli bir sürece girmesi, gebelikle birlikte ortaya çıkabilecek pek çok rahatsızlığı önleyecektir.

Ailede ya da sizde şeker, kalp, karaciğer veya böbrek hastalığı, tiroid, yüksek tansiyon, Down Sendromlu (zeka geriliği olan) bebek sahibi olma gibi kalıtımsal olabilecek sorunlar var ise bunlarla ilgili tahliller yapılarak, hekiminiz tarafından gözlem altına alınmalıdır.

Gebeliğe hazırlanırken genel sağlık kontrolüyle birlikte bazı tahliller yapılması gerekir, çünkü fark edilmemiş olan mevcut bir hastalık, bebekte ciddi sorunlara neden olabilir. Bunun yanında gebeliğin kendisi bazı annelerde sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Gebelik öncesi yapılması önerilen bazı rutin tahliller şunlardır;

• Vajinal Smear
• Servikal Kültür
• Kan Grubu Tayini (anne & baba)
• Tam İdrar Tahlili
• Tam Kan Sayımı (Hemogram)
• Rutin Biyokimya (Açlık Kan Şekeri, Üre, Kreatinin, SGOT, SGPT, T.Kolesterol, Trigliserid),
• Kanama ve Pıhtılaşma Zamanları (APTT, PTT, Fibrinojen)
• TORCH paneli (Toxoplazma, Rubella, Sitomegalovirüs, Herpes)
• Hepatit B (HbsAg), Anti Hbsi Anti HCV, Anti HIV
• Tiroid Fonksiyon Testleri (TSH, gerekirse fT3, fT4)
• Vitamin B12, Folik Asit, Çinko

Bu kan testleri ile Kızamıkçık, Hepatit B gibi aşıyla korunulabilen hastalıkları geçirip geçirmediğiniz ve bunlara karşı bağışıklığınız olup olmadığı analiz edilerek aşı yapılabilir. Ayrıca doğumsal bazı sakatlıkların (nöral tüp defektleri) önlenmesi için gerektiği takdirde folik asit ve çinko takviyesi yapılabilir.

Önceki gebeliklerde kanama, kansızlık, kan şekerinin yükselmesi, idrarda albumin çıkması gibi sorunlar yaşanmış ise hekime bildirilmelidir.

Gebelik açısından geç sayılan bir yaşta gebe kalmayı planlayan anne adayları FSH ve E2 hormon değerlerini ölçtürerek gebelik şanslarını analiz edebilirler.

Genetik Hastalıklar

Ailede genetik sakatlıklara sahip bebek doğurmuş olan kişiler var ise veya akraba evliliği yapılmış ise, Kromozom İnceleme testleri önerilir.

Eğer daha önceki gebeliklerde erken doğum ve tekrarlayan düşükler yaşanmış ise genetik testler ile sebepleri araştırılmalıdır.

Genetik testler ile Talasemi, Anemi, Hemofili, Kistik Fibrosis gibi özellikle yurdumuzda sık görülen kalıtımsal hastalıkların da araştırılması yapılmaktadır.

Kalıtımsal bir genetik hastalık mevcut ise, embriyo seçimi (PGT) yapılarak sağlıklı bir bebek sahibi olma olasılığı arttırılabilmektedir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH)

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar bölümünde belirttiğimiz enfeksiyon veya virüsler doğurganlığı ve anne karnındaki bebeğin sağlığını etkileyebilmektedir. Bu açıdan gebelik öncesi ve gebelik sırasında Frengi, AİDS, Hepatit B, Mikoplazma, Üroplazma, Gonore, HPV gibi çocuk açısından ciddi riskler oluşturabilecek CYBH testlerinin yapılması önerilmektedir.

Cinsel ilişki ile geçen bir hastalığa yakalandığınız düşünüyorsanız mutlaka hekiminizle görüşerek önlem alınız. Bu durumda eşinizin de tedavi olması gereklidir.