Yükleniyor...

HİZMETLERİMİZ

GIDA INTOLERANSI

Gıda İntoleransı Nedir?

Sağlıklı olduğunu düşünerek yediğimiz birçok gıda, vücudumuzda olumsuz etkiler yaratıyor olabilir. Örneğin çok sağlıklı olduğunu düşündüğümüz yumurta vücudumuz tarafından sindirilemiyor ise, vücudumuz bu yumurtanın içindeki proteinlere karşı tepki vermeye başlar.

Öte yandan, ince bağırsağı çevreleyen hücrelerde üretilen laktaz enzimi eksik olan kişiler süt şekerini kan dolaşımına karışabilecek daha basit biçimlere dönüşemez ve inek sütüne karşı duyarlılık oluşur.

Vücudumuzda çeşitli enzimlerin olmayışı veya bağırsak florasında bozukluklar, besinlerin bağırsakta düzgün aminoasitleri oluşturacak şekilde parçalanmasını engeller ve gıdalar kana parçalanmadan geçerler. Savunma sistemi bunlara yabancı bir madde gibi muamele yapar ve aynı bir bakteriye veya virüse saldırdığı gibi savunma sistemini harekete geçirir.

Halsizlik, metabolizma yavaşlaması, bağırsak problemleri gibi bu olumsuz etkiler “Gıda İntoleransı” olarak adlandırılır ve vücutta kilo almaktan, migrene kadar birçok kronik rahatsızlığa yol açar. Gıda İntoleransı geçici veya kalıcı olabilir.

Gıda Alerjisi ve Gıda İntoleransı Arasındaki Fark Nedir?

Gıda intoleransı ya da gıda duyarlılığı, alerjik olmayan gıda hassasiyeti olarak tanımlanır. Bazı besin, içecek veya katkı maddeleri vücutta alerjiye neden olmadan, sadece bazı organ veya sistemleri etkiler.

Alerjik reaksiyon sırasında, vücudun bağışıklık sistemi ‘işgal’ edildiğine inanır ve IgE (İmmünglobulin E) antikorları üretir. Bu durumda vücudun tepkisi hafif ya da hayati derecede şiddetli olarak değişebilir. Gıda intoleransında ise IgG (İmmünglobulin G) antikorları üretilir ve genelde hayatı tehdit edici olmayan ancak uzun süreli hastalıklara sebep olan biyolojik reaksiyonlar oluşur.

Gıda İntoleransı Testi Nasıl Yapılır?

Gıda İntoleransı Testi vücudunuzun hangi besinleri tolere edemediğini ortaya çıkarmaya ve bu sonuçlar doğrultusunda gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olan bir kan testidir. Bu testle birlikte yaklaşık 280 ayrı parametrenin incelemesi yapılır.

Eski yöntemlerle, besin duyarlılığına bağlı olarak genellikle hangi besinin kişide semptom ve birtakım şikayetlere sebep olduğunu, besinleri tek tek deneyerek bulmaya çalışılırdı. Fakat eğer bir besin kombinasyonu problem yaratıyorsa, bunlar bulunamazdı. Artık, yeni nesil besin duyarlılık testleri ile birçok besine karşı spesifik IgG analizi yapılarak duyarlılık olup olmadığı saptanabilmektedir.

Umut Laboratuvarı olarak, gıda intoleransı alanında dünya çapında kendini ispatlamış, en yeni teknolojileri kullanarak güvenilir sonuçlar elde eden York Test (Pinner Test) markasıyla çalışmaktayız. Parmak ucundan alınan birkaç damla kan yurtdışında çeşitli ülkelere gönderilir. Test sonucunda elde edeceğiniz verilerle hangi gıdaları tüketmeniz, hangilerinden uzak durmanız gerektiği ortaya çıkar.

Sonuçlarınız uzman doktor ve diyetisyenler tarafından analiz edilir, yaş, cinsiyet ve diğer rahatsızlıklarınız gibi size özel faktörlerin değerlendirilmesi sonucunda doğru beslenme planınız oluşturulur. Test sonrasında her türlü soru ve danışmanlık için iletişime geçme imkanınız bulunmaktadır.