Yükleniyor...

HİZMETLERİMİZ

MENOPOZ

Menopoz şüphesi söz konusu ise, adetin 3. günü yapılan kan tahlilleri ile çeşitli hormon düzeyleri ölçülmektedir. Bu tahliller için açlık veya tokluk gerekmemektedir. Eğer hasta uzun süredir adet görmüyorsa tahliller herhangi bir gün yapılabilir.

Menopoz teşhisi amacıyla bakılan hormon testlerinden bazıları şunlardır:

FSH: FSH (Follicle Stimulating Hormon) beyinde hipofiz denilen bölgeden salgılanan, yumurtaların (folikül hücreleri) büyümesini sağlayan ve buradan östrojen gibi hormonların salgılanmasını uyaran bir hormondur. Adetin 3. günü ölçülen FSH değerinin yüksek olması menopozun en önemli göstergesidir.

ÖSTROJEN (ESTRADİOL, E2): Östrojen, yumurtalıklarda büyüyen yumurtalar  tarafından üretilir. Menopoza girilmesi ile birlikte yumurtalıklarda yumurta büyümesi ve yumurtlama duracağı için östrojen hormon üretimi de yavaşlar ve hormon değeri azalmaya başlar.

LH: Menopoz döneminde LH değeri de FSH gibi artmaktadır. Ancak FSH`a göre artışı daha geç başladığı için, LH hormonu düzeyi menopoz teşhisi koymak için yeterli değildir.

AMH (Anti Mullerian Hormon): AMH yumurtalıktan salgılanan bir glikoproteindir. Yumurta sayısının belirlenmesi için AMH testi ölçümü yaygınlaşmaktadır. Düşük AMH değeri, azalmış yumurtalık rezervi göstergesi olabilmektedir. AMH ölçümü herhangi bir gün yapılabilir, adet döneminde değişiklik göstermez.

Menopoz göstergesi olarak ölçülen diğer hormon düzeyleri şunlardır; Progesteron, Prolaktin, Kemik Alkali Fosfataz (Ostaz), Hemogram (Tam Kan Sayımı), TSH, Folik Asit, Kalsiyum, Fosfor.