Yükleniyor...

HİZMETLERİMİZ

GIDA İNTOLERANSI

Gida Intoleransi Nedir?

Saglikli oldugunu düsünerek yedigimiz birçok gida, vücudumuzda olumsuz etkiler yaratiyor olabilir. Örnegin çok saglikli oldugunu düsündügümüz yumurta vücudumuz tarafindan sindirilemiyor ise, vücudumuz bu yumurtanin içindeki proteinlere karsi tepki vermeye baslar.

Öte yandan, ince bagirsagi çevreleyen hücrelerde üretilen laktaz enzimi eksik olan kisiler süt sekerini kan dolasimina karisabilecek daha basit biçimlere dönüsemez ve inek sütüne karsi duyarlilik olusur.

Vücudumuzda çesitli enzimlerin olmayisi veya bagirsak florasinda bozukluklar, besinlerin bagirsakta düzgün aminoasitleri olusturacak sekilde parçalanmasini engeller ve gidalar kana parçalanmadan geçerler. Savunma sistemi bunlara yabanci bir madde gibi muamele yapar ve ayni bir bakteriye veya virüse saldirdigi gibi savunma sistemini harekete geçirir.

Halsizlik, metabolizma yavaslamasi, bagirsak problemleri gibi bu olumsuz etkiler “Gida Intoleransi” olarak adlandirilir ve vücutta kilo almaktan, migrene kadar birçok kronik rahatsizliga yol açar. Gida Intoleransi geçici veya kalici olabilir.

Gida Alerjisi ve Gida Intoleransi Arasindaki Fark Nedir?

Gida intoleransi ya da gida duyarliligi, alerjik olmayan gida hassasiyeti olarak tanimlanir. Bazi besin, içecek veya katki maddeleri vücutta alerjiye neden olmadan, sadece bazi organ veya sistemleri etkiler.

Alerjik reaksiyon sirasinda, vücudun bagisiklik sistemi ‘isgal’ edildigine inanir ve IgE (Immünglobulin E) antikorlari üretir. Bu durumda vücudun tepkisi hafif ya da hayati derecede siddetli olarak degisebilir. Gida intoleransinda ise IgG (Immünglobulin G) antikorlari üretilir ve genelde hayati tehdit edici olmayan ancak uzun süreli hastaliklara sebep olan biyolojik reaksiyonlar olusur.

Gida Intoleransi Testi Nasil Yapilir?

Gida Intoleransi Testi vücudunuzun hangi besinleri tolere edemedigini ortaya çikarmaya ve bu sonuçlar dogrultusunda gerekli önlemlerin alinmasina yardimci olan bir kan testidir. Bu testle birlikte yaklasik 280 ayri parametrenin incelemesi yapilir.

Eski yöntemlerle, besin duyarliligina bagli olarak genellikle hangi besinin kiside semptom ve birtakim sikayetlere sebep oldugunu, besinleri tek tek deneyerek bulmaya çalisilirdi. Fakat eger bir besin kombinasyonu problem yaratiyorsa, bunlar bulunamazdi. Artik, yeni nesil besin duyarlilik testleri ile birçok besine karsi spesifik IgG analizi yapilarak duyarlilik olup olmadigi saptanabilmektedir.

Umut Laboratuvari olarak, gida intoleransi alaninda dünya çapinda kendini ispatlamis, en yeni teknolojileri kullanarak güvenilir sonuçlar elde eden York Test (Pinner Test) markasiyla çalismaktayiz. Parmak ucundan alinan birkaç damla kan yurtdisinda çesitli ülkelere gönderilir. Test sonucunda elde edeceginiz verilerle hangi gidalari tüketmeniz, hangilerinden uzak durmaniz gerektigi ortaya çikar.

Sonuçlariniz uzman doktor ve diyetisyenler tarafindan analiz edilir, yas, cinsiyet ve diger rahatsizliklariniz gibi size özel faktörlerin degerlendirilmesi sonucunda dogru beslenme planiniz olusturulur. Test sonrasinda her türlü soru ve danismanlik için iletisime geçme imkaniniz bulunmaktadir.