Yükleniyor...

DUYURULAR

COVID-19 Antikor Testleri

COVID-19 Antikor testleri kişinin daha önce SARS-CoV-2 virüsü ile karşılaşıp karşılaşmadığını gösterir. Tüm virüsler vücutta bağışıklık sistemini harekete geçirir ve antikorlar oluşturur. COVID-19 için bu antikorlar, semptomlar başladıktan 4-7 gün sonra yani kişi hasta olduktan sonra oluşur.

İnsan vücudu birçok enfeksiyona karşı yanıt olarak antikor oluşturur. Bu antikorlar immunoglobulinler adı verilen proteinlerdir. Antikor testleri enfeksiyonlara yanıt olarak oluşturulan immunglobulinlerin IgG, IgA, IgM analizidir.

Antikorlar enfeksiyondan sonra test edilen kişilerin kanında bulunabilir ve insanların enfeksiyona karşı bağışıklık cevabını gösterir. Antikor test sonuçları özellikle az veya hiç belirti vermeden atlatılmış enfeksiyonların tespiti açısından da önemlidir.

COVID-19   Enfeksiyonu için hangi testler yapılmalıdır?
Covid-19 Enfeksiyonunda oluşan antikorları tespit etmek için testler geliştirildi. Çeşitli analiz yöntemleri ile farklı antikor tipleri IgG, IgM ve IgA  analiz edilebilmektedir.

Covid-19 antikorları nasıl tespit edilir?
Covid-19 antikorlarının tespit edildiği hızlı Kart testlerinin doğruluğu ve güvenilirliğinin düşük olduğu yönünde tartışmalar vardır. Yeni geliştirilen Makro-ELISA, ECLIA veya mikro ELISA yöntemleri ile  % 99.86 oranında doğrulukla IgG antikor düzeylerinin tespit edilmesi mümkün olmuştur.
Corona Virus enfeksiyon bulgularının başlangıç tarihinden itibaren 10-14 gün içerisinde IgG antikor düzeyleri yükselmeye başlar ve devam eder.